TZ- konference Solární energie a akumulace v ČR

23. 05. 2016

Solární konference: Česká republika potřebuje energetickou vizi

Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR 2016 se dne 28.4.16 sešli zástupci solární energetiky, podnikatelé a odborníci na oblast obnovitelných zdrojů. V úvodu se mluvilo o problematice podpory obnovitelných zdrojů a budoucnosti solární energetiky.  Hlavním tématem byl sporný postup ERÚ, při kterém odmítal koncem loňského roku vypsat podporu pro obnovitelné zdroje. V druhé části konference se představila inovativní technologická řešení, která umožní ještě rychlejší růst podílu využití obnovitelných zdrojů v české energetice.

V Praze se konala konference Solární energie a akumulace v ČR 2016. Jejím hlavním iniciátorem a organizátorem byla Solární asociace, která sdružuje stovky podnikatelů v solární energetice a je zároveň nejvýznamnějším aktérem v oblasti obnovitelných zdrojů. O organizační zajištění se postarala společnost SEMKON, s.r.o. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. To je podle ředitelky Solární asociace Veroniky Hamáčkové důkazem, že po několika nepříznivých letech dochází ke smíření solární energetiky s oblastí politiky. „Solární energetika spolu s větrnou energií trhá ve světě rekordy v objemu vyrobené energie, akumulace vyrobené energie navíc řeší problém nestability sítě, díky tomu obnovitelné zdroje a konkrétně fotovoltaiku začíná pozitivněji vnímat i veřejnost,“ dodala v úvodu Hamáčková. 

Jedním z hlavních témat konference byla potřeba stabilizace prostředí obnovitelných zdrojů energie s cílem ochránit očekávání investorů v oblasti obnovitelných zdrojů. K tématu podpory obnovitelných zdrojů v úvodu konference vystoupila Petra Němečková z odboru veřejné podpory Evropské komise. Bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu a současný expert pro elektroenergetiku v E&Y, Blahoslav Němeček, k tématu dodává: „Byl-li německý systém vyplácení podpory shledán jako slučitelný, nic nebrání tomu, aby i český systém byl shledán jako slučitelný.“

 

O roli obnovitelných zdrojů v české energetické koncepci mluvil ekonom a analytik skupiny J&T Michal Šnobr. Za nízké ceny elektřiny může Česká republika vděčit sousedství s Německem, které má však v kontextu Evropy velmi specifickou energetickou politiku, prosazuje totiž co nejrychlejší růst podílu obnovitelných zdrojů a zároveň opouští jadernou energetiku. Největší problém podle Šnobra je, že Česká republika nemá žádnou strategickou energetickou vizi, která by z hlediska udržitelného vývoje byla srovnatelná s tou německou.

„Pro rozvoj oblasti obnovitelných zdrojů a růst podílu energie z nich získané je nezbytné, aby Česká republika zajistila podnikatelům a investorům v sektoru OZE stabilní a spolehlivé podmínky. To je společné stanovisko českých asociací, které bylo doručeno Evropské komisi,“ říká Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost. Pro oblast solární energetiky byl problematický přelom roku, kdy Energetický regulační úřad nebyl ochotný schválit podporu obnovitelných zdrojů a ohrozil tak velkou řadu projektů a investic.

 

Newsletter

Jste rádi neustále v obraze?
zadejte nám svou emailovou adresu a my Vás budeme informovat o nadcházejících akcích.

Zrušit
© Semkon 2015, all rights reserved,
powered by Marek Petrů